niedziela, 25 listopada 2012

L'Artisan Parfumeur: Séville à L’Aube

Po Séville à L’Aube nie spodziewałam się zbyt wiele. W Sewilli byłam kilka lat temu aby zobaczyć tamtejsze tradycyjne obchody Wielkiego Tygodnia, niezwykłe i dziwne. Miasto to kojarzy mi się więc bardziej z pochodami pasos, platform z wyobrażeniami scen z pasji Jezusa, z zakapturzonymi pokutnikami z cofradías i hermandades niż z kwieciem pomarańczy. Spis nut wskazywał, że nie mam co liczyć na misteryjne odniesienia. Sugerował pachnidło lekkie, kwiatowe i słodkie. I w sumie takie dostałam. Nie doceniłam jednak mocy olfaktorycznej magii Bertranda Duchaufoura. Bo cóż innego jak nie czary sprawić mogło, że w środku pochmurnego listopada poczułam pełnię andaluzyjskiego lata? Pod hesperydowymi i kwiatowymi akordami ukryta jest słodycz lejącego się z nieba słońca, gorycz gęstego, podbitego różą petitgrain i krystaliczna, szorstka sól ludzkiego potu.Tęsknota za AndaluzjąOtwarcie Séville à L’Aube to upojny bukiet zaparzonych w upalnym słońcu białych kwiatów. Świeży, niemal maślany kwiat pomarańczy wraz z oślepiająco białym w lejącym się z andaluzyjskiego nieba blasku jaśminem zrównoważony jest cienistym, gorzkawym petitgrain żywo przypominającym woń białych, twardych wnętrz cytrusowych pestek z towarzyszącym aspektem szorstkiej ziołowości. Na granicy wrażliwości mojego powonienia błąka się ziemista, mineralna nuta, zastanawiam się czy to aby nie sprawka wymienionego w spisie ingrediencji kwiatu oliwki.
Później jest jeszcze ładniej. Petitgrain zaostrza się nieco pieprzowo, nabiera mocy wytracając jednocześnie przyrodzoną sobie oleistość. Jaśmin traci oddech i bezboleśnie osuwa się w olfaktoryczny niebyt, pomarańczowy kwiat kruszeje i wysładza się za sprawą jasnego, złocistego,pełnego płynnego wosku miodu, dodanego z uważnością i troską, ostrożnie, by nie przesłodzić.

Świeży , słonawy, wilgotny tytoń wydobywa drzewny zakres widma z petitgrain. Zapach wypuszcza korzenie, zieleni się, obrasta korą, subtelne, wątłe, seledynowe łodyżki grubieją, skręcają się, twardnieją, kwiaty pomarańczy obrastają liśćmi, Séville à L’Aube pachnieć poczyna jak cytrusowe drzewko stojące w skwarze słońca Andaluzji. Od gorących promieni kruszeją białe kwiaty, płatki schną a woń nabiera dobrze nam znanego pudrowego aspektu. Gorzkawa lawenda rzuca chłodny, kuszący cień. Powietrze aż drga od upału, cykady milczą, ptaki chronią się między gałęziami.W końcu nadchodzi wieczór. Miękka, słodka benzoina chłodzona niepalonym olibanum spleciona kruchością świetlistych kwiatów daje wrażenie nadchodzącego zmroku.  Finisz jest balsamiczny i nieco waniliowy, miękki a jednocześnie gładki jak świeżo oheblowane drewno, ciepły jak hiszpańska noc.
Séville à L’Aube nie jest zapachem odkrywczym czy nowatorskim nosi się go natomiast bardzo przyjemnie. I aż zatęskniłam za Andaluzją. Może to dobry cel kolejnej podróży?


Zdjęcie pierwsze pochodzi z zasobów własnych.
Ilustrację drugą pożyczyłam z: http://www.123rf.com/photo_4595424_orange-tree-with-flowers-and-fruits.html

Nights in the Garden of Spain Mauela de Falli w wykonaniu Alici de Larrocha

2 komentarze:

 1. Och, jaki sugestywny opis! muszę poznać ten zapach. Kiedy już myślałam, ze lepiej być nie może (w moim wyobrażeniu) usłyszałam BENZOIN!!!
  to jeden z moich ulubionych składników. muzyka zmąciła nieco sielankę - ale widać tak ma być, z jajem, ja to u De Falli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko to taki "normalny" zapach :) Nie wiem czy Ci się nie znudzi po drugim powąchaniu. Pewnie i mnie sprzykrzyłby się szybko choć jakąś małą odlewką na lato nie wzgardziłabym na pewno.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...